„Z powrotem na Filipinach”

Witam Wszystkich!

Moja podróż do Polski zakończona, jestem już z powrotem na Filipinach. W tym miejscu chciałbym podziękować wszystkim, w szczególności mojej rodzinie za cały ten magiczny czas spędzony w kraju !!! Lepiej wyjść nie mogło, wszystkie moje cele zostały zrealizowane. Generalnie wyjazd udany w 100%. W dzisiejszym wpisie moje pierwsze wrażenia po powrocie, informacje praktyczne oraz dalszy plan działania.

Reakcje po powrocie

Po przylocie na Filipiny pierwsze kilka dni spędziłem w mieście Cebu w celu dokończenia kilku formalności oraz zrobienia pewnych zakupów. Właśnie te pierwsze dni były dla mnie najcięższe. Po pierwsze odwykłem od tej temperatury i jedynie przy życiu trzymała mnie klimatyzacja, nawet jeszcze teraz słabo znoszę ten upał. Do tego wszystkiego mnie i moją rodzinkę złapał mega Jet Lag i zajęło nam kilka dni żeby dojść do siebie. Największym chyba jednak problemem było to, że podczas prawie 2 miesięcznego pobytu w Polsce nabrałem tej europejskiej prędkości życia. Wiecie o co mi chodzi: czas, pośpiech, prędkość, stres, cały dzień zaplanowany od rana do wieczora więc człowiek ograniczony czasem. Dla mnie jest ciekawostką, że właśnie w przeciągu tych prawu 2 miesięcy wpadłem już w ten wir. Tutaj wszystko jest tak jakby w zwolnionym tempie. Nikomu nigdzie się nie spieszy, wszystko jest wolniejsze. Podam jeden przykład. Stałem w kolejce w jakimś dużym sklepie i to była dla mnie wieczność. W końcu zaczęły mi nerwy puszczać i generalnie miałem bardzo negatywne nastawienie do całej sytuacji. Moja żona zaczęła mnie uspokajać, żebym się wyluzował, przecież tutaj tak jest. Dopiero po chwili zrozumiałem, że ma racje i nigdy to mi nie przeszkadzało tylko teraz po tym pobycie w Polsce.  Na wyspie zbyt dużych zmian nie zauważyłem. Jedyną fajną nowością jest to, że w mojej wiosce zrobili w końcu normalną drogę. Byłem tylko trochę zaskoczony jak moje drzewa bananowe wyrosły, nie spodziewałem się takich rezultatów.

Informacje Praktyczne

Dużymi krokami rozpoczyna się kolejny sezon turystyczny i mam dobre przydatne info gdzie najlepiej jest wymieniać walutę na Cebu. Mamy do wyboru dwa kantory które dają najlepsze przeliczniki oraz są bezpieczne. Miejsca są już sprawdzone nie tylko przeze mnie. A więc pierwszy kantor mieści się w centrum handlowym „Ayala” na samym parterze w tej głównej okrągłej części. Natomiast drugi kantor mieści się w domu handlowym „Robinsons” na drugim piętrze. W tych dwóch miejscach mogą wymienić prawie każdą walutę oraz posiadają sporą ilość kasy. Generalnie Polecam!

W tym miejscu muszę trochę ponarzekać na Polskiego konsula w Cebu. Już trzeci raz prosiłem ich o pomoc i nic. Moim zdaniem siedzą tam osoby które w ogóle nie powinny pracować w takiej placówce. Nie wiedzą jakie są aktualne przepisy, nie wiedzą jak załatwić różne formalności, są kompletnie nie doinformowani. Generalnie tragedia. Sam doszedłem do tego jak załatwić pewną sprawę i potrzebowałem od nich tylko jedną pieczątkę, nawet tego nie mogli ogarnąć. To już bardziej pomocny jest Emigracyjny na Cebu. Kolejna ważna informacja. Na Filipiny jak przyjeżdżamy bez wizy to na lotnisku otrzymujemy bezpłatny pobyt na 30 dni, wcześniej było 21 dni.

Dalszy Plan Działania

Nie wiem czy zauważyliście ale powyżej w tekście napisałem słowo „żona”. Tak jestem już po ślubie w Polsce oraz załatwiłem już polskie obywatelstwo dla mojej córeczki. Udało mi się nawet już odebrać dla niej polski paszport. Podczas tej całej wyprawy zdobyłem sporo informacji oraz doświadczenia. Wszystkie zagadnienia będę opisywać na blogu, trochę tego jest. Dzisiaj przedstawię Wam tylko główne zagadnienia: podróżowanie z dzieckiem, linie lotnicze,  lotniska, pobyt w kraju, obywatelstwo dla dziecka, ślub z filipinką w PL, wiza Balikbayan, stały pobyt na filipinach i inne różne ciekawe historie.

Pozdrawiam Wszystkich gorąco

Grochu