„Wiza do Polski dla Filipinki”

Witam Wszystkich !

Dzisiaj obiecany Wpis opisujący całą procedurę załatwienia wizy do Polski dla filipinki. Ja już jestem po wszystkim i finalnie otrzymaliśmy wizę. Muszę się pochwalić ponieważ na wizę od złożenia aplikacji czekaliśmy TYLKO 7 DNI !!! Rekord Świata! Niektórzy czekają tygodniami a czasem i miesiącami. Podstawa to mieć kompletne i prawidłowe dokumenty. Informacje zawarte w dzisiejszym materiale dotyczą mojego przypadku, inne osoby mogą mieć trochę inaczej ale główna procedura jest taka sama. Zapraszam

Wstęp

Cały proces załatwienia wizy ogarnialiśmy sami, nie korzystaliśmy z pomocy żadnej agencji. Firmy biorą dużo kasy za to i jest sporo przypadków odmowy. Więc moim zdaniem lepiej jest samemu to wszystko załatwić, trzeba tylko uzbroić się w cierpliwość i poświęcić trochę czasu. Z tego co zauważyłem najczęstszymi powodami odmowy otrzymania wizy jest: brak kompletnych dokumentów oraz zły rodzaj dokumentów. Kolejnym ważnym punktem w odmowie otrzymania wizy jest strach przed tym, że Filipińczyk nie wróci już do kraju i zostanie w innym miejscu nie legalnie. Dla tego bardzo ważną kwestią jest to, że musimy pokazać, udowodnić urzędnikom, że dana osoba wróci i ma do czego wracać na Filipiny. W przypadku jak Filipińczyk pracuje(oficjalnie) to raczej nie będzie z tym problemu. Jest jeszcze jeden punkt, może mniej ważny niż reszta ale chyba warto wspomnieć o tym. Chodzi o ubiór oraz prezencje na rozmowie z urzędnikiem przyjmującym naszą aplikację. Osoba która składa podanie o wizę powinna być ubrana trochę oficjalnie tzn: koszula zakrywająca ramiona, długie spodnie i zamknięte buty. Coś w tym stylu. Kiedy byłem wraz moją dziewczyną, trochę byłem zdziwiony wyglądem innych osób aplikujących: odkryte ramiona, tapeta na twarzy, buty na obcasie, miniówki itp. Słuchajcie takie osoby były automatycznie wypraszane z biura, jak ktoś nawet utrzymał się do rozmowy to i tak podejście urzędnika było nie zbyt przyjemne do tej osoby. My jak zwykle byliśmy z klasą i cała rozmowa z pracownikiem konsulatu przeszła w bardzo pozytywnym klimacie.  Cały proces od początku czyli od wyrobienia paszportu do otrzymania wizy trwał około 2 miesięcy.

Gdzie składamy podanie o Wizę?

Dla obywateli Filipin nie ma możliwości wyrobienia wizy tylko do Polski ponieważ nie ma tutaj Polskiej Ambasady. W związku z tym musimy wyrabiać Wizę Schengen w Holenderskiej Ambasadzie. Wtedy taka wiza jest ważna na wszystkie kraje w Schengen i najczęściej wydawana jest na 90 dni. Na Filipinach mamy niestety już tylko jedną  Holenderską placówkę w Manili. Niestety konsulat  w Cebu został zamknięty.

MANILA

Tutaj mieści się główna ambasada i wybierając to miejsce najpierw musimy umówić się telefonicznie na spotkanie. Adres:

26th BDO Equitable Tower

8751 Paseo de Roxas, Makati City

Metro Manila

Tel: (+63) 2-786 6666

Formalności które załatwiamy na Filipinach

Najpierw musimy wyrobić paszport. Do wyrobienia tego dokumentu musimy wykonać następujące kroki. Udajemy się do NSO (National Statistics Office) i tam wyrabiamy Metrykę Urodzenia najlepiej jest zrobić od razu 3 kopie. Koszt metryki to 130 peso. Później zaliczamy kościół do którego należymy i tam wyrabiamy dokument potwierdzający chrzest tylko musimy zaznaczyć, że ten dokument ma być do wyrobienia paszportu. Koszt to 200 peso. Następnie udajemy się do NBI (National Bureau of Investigation) i tam wyrabiamy dokument potwierdzający, że generalnie mamy czyste konto, wszystko ok z prawem itp. Koszt to 150 peso. Na każdą opcję musimy liczyć 1 jeden dzień (minimum)

Jak mamy już te 3 dokumenty to udajemy się do DFA (Department of Foreign Affairs) i tam składamy podanie o paszport. Zdjęcia robią na miejscu i całkowita cena wynosi 1 200 peso. Na paszport czekamy około 2-3 tygodnie.

Generalnie wszędzie są straszliwe kolejki i w każdym miejscu powinniśmy być bardzo wcześnie, nawet około 5-6 rano żeby zająć kolejkę.

My załatwiliśmy jeszcze dwa dodatkowe dokumenty które umocniły nasze podanie o wizę, chodziło o to żeby pokazać urzędnikom, że moja dziewczyna wróci na Filipiny. Pierwszy potwierdzający, że moja dziewczyna posiada ziemię oraz dom. Drugi papier mówiący o tym, że musi wrócić i przystąpić do egzaminu w sprawie pracy. Oba dokumenty urzędowo potwierdzone.

Osoba która składa podanie o wizę musi również napisać pismo tak zwane „Cover Letter”. W tym piśmie muszą być dane osoby która składa aplikację, prośba o otrzymanie wizy, w jakim celu wybiera się do Polski, co zamierza tam robić, kto pokrywa wszystkie koszta, kim są dla niej osoby w PL itp., im więcej informacji tym lepiej.

Ok na razie zostawiamy Filipiny w spokoju i przechodzimy do Polski. Na sam koniec wypiszę jeszcze raz w punktach wszystkie wymagania potrzebne do wizy.

Formalności które załatwiamy w Polsce oraz w Internecie

Tutaj większość załatwia „sponsor” czyli osoba zapraszająca. Najważniejszym punktem jest wyrobienie oficjalnego zaproszenia. A więc „sponsor” musi udać się do Biura Spraw Cudzoziemców, ul. Długa 5 w Warszawie i złożyć podanie o oficjalne zaproszenie. Również możemy załatwić to u wojewody właściwego dla danego regionu. Do uzyskania tego dokumentu potrzebne są: wypełniony na miejscu formularz, zaświadczenie o dochodach, dokładne dane osoby zapraszającej oraz zapraszanej(również numer paszportu). Dołączony akt własności mieszkania osoby która zaprasza. W przypadku jak ktoś nie jest właścicielem mieszkania to odręcznie napisane pismo przez głównego właściciela, że wyraża zgodę na zakwaterowanie oraz zameldowanie (tutaj dziwne jest to zameldowanie ale tak musi być napisane). W moim przypadku „sponsor” musiał pokazać również moją metrykę urodzenia oraz mojej córeczki. Koszt zaproszenia to 27 pln od osoby. Trzeba opłacić na poczcie i później pokazać kwitek jako potwierdzenie wpłaty. Generalnie na wystawienie tego zaproszenia czeka się około 3 tygodni, nam udało się załatwić to w tydzień czasu. Jak „sponsor” już odbierze to oficjalne zaproszenie to musi wysłać na Filipiny za pomocą kuriera następujące dokumenty:

Skan dowodu osobistego, zaświadczenie o dochodach (oryginał), oficjalne zaproszenie (oryginał), zaproszenie napisane od ręcznie oraz napisane na komputerze i wydrukowane. W tym zaproszeniu trzeba napisać w jakim celu zaprasza się daną osobę, kim ona dla nas jest, że pokryte będą wszystkie koszta związane z podróżą, wyżywieniem oraz zakwaterowaniem, co osoba zapraszana będzie robić podczas jej pobytu w PL itp. Im więcej informacji tym lepiej.

Kurier DHL i koszt przesyłki to około 300 pln i paczka idzie w 4 dni.

Ok czekamy na paczkę z Polski i w tym czasie mamy czas aby wykupić Turystyczne Ubezpieczenie. Ubezpieczenie musi być ważne na wszystkie kraje Schengen i musi być min na kwotę 30 000 EU. Ja ubezpieczenie kupiłem przez Internet w http://www.acs-ami.com/. Tutaj istotna kwestia, ubezpieczenie musi być ważne jeszcze dodatkowe 15 dni od zakończenia podróży czyli powrotu na Filipiny. Jak z tym się uporamy to musimy zrobić wstępną rezerwację na bilety lotnicze. UWAGA!!! Nie kupujemy jeszcze biletów bo nie wiemy czy dostaniemy wizę wiec robimy tylko rezerwację (booking) która ważna jest zazwyczaj na 24h, drukujemy i jest ok. Teraz w punktach wypiszę jeszcze raz wszystkie wymagania potrzebne do uzyskania wizy.

Dokumenty potrzebne do wyrobienia Wizy Schengen

 • Ważny paszport
 • 2 kolorowe zdjęcia na białym tle 35x45mm
 • Czytelnie wypełniona aplikacja
 • Metryka Urodzenia (oryginał)
 • Kserokopia dokumentu otrzymanego w NBI
 • Kserokopia dokumentu potwierdzającego chrzest, ten sam co używaliśmy do paszportu
 • Wstępna rezerwacja lotów
 • Ubezpieczenie wydrukowane wraz z Warunkami
 • Oficjalne Zaproszenie z Polski (oryginał)
 • Zaproszenie pisane od ręcznie i drukowane napisane przez „sponsora”
 • Cover Letter (napisany przez osobę która stara się o wizę, wcześniej opisałem ten punkt)
 • Kserokopia dowodu osobistego „sponsora”
 • Zaświadczenie o dochodach „sponsora” (oryginał)

Dokumenty które dołączyliśmy dodatkowo:

 • Polska Metryka Urodzenia mojej córeczki
 • Dokument potwierdzający, że moja dziewczyna posiada ziemię oraz dom
 • Dokument potwierdzający, że moja dziewczyna będzie zdawać egzamin w sprawie pracy.
 • Kserokopia mojego paszportu

Złożenie Aplikacji o Wizę

Jak mamy już wszystkie kompletne dokumenty to udajemy się do wybranej placówki. My pojechaliśmy do Holenderskiego Konsulatu na Cebu. Biuro otwarte jest w godzinach 08:00 – 12:00. Na miejscu wypełniamy aplikację i czekamy na rozmowę z pracownikiem konsulatu. Urzędnik najpierw sprawdza nasze wszystkie dokumenty i jak wszystko jest ok zaczyna się lekkie przesłuchanie. Pytania są przeróżne i warto jest wcześniej się przygotować:

 • jak wygląda twój lot do PL
 • czym się zajmujesz
 • czym zajmuję się twoja rodzina
 • kim dla ciebie jest „sponsor”
 • ile czasu znasz się z twoim chłopakiem i gdzie się poznaliście
 • czym zajmuję się twój chłopak
 • w jakim celu lecisz do PL
 • jakie są twoje plany na przyszłość
 • czy ktoś z twojej rodziny pracuje i mieszka za granicą
 • gdzie będziesz mieszkać w PL
 • czy na pewno wrócisz na Filipiny

To są tylko przykłady pytań. Generalnie trzeba być skoncentrowanym ale jednocześnie podejść na luzie, bez spięcia i być uprzejmym i miłym dla urzędnika.  Po całym przesłuchaniu urzędnik prosi o wpłacenie kasy za wizę, koszt to 60 EU, można zapłacić w peso tylko wtedy zależy jaki jest kurs walut. Ważna opcja, musimy mieć dokładną kwotę ponieważ nie wydadzą nam reszty, trzeba po prostu sprawdzić mniej więcej jaki jest kurs tego dnia i przygotować daną kwotę.

Dodatkowe Informacje

Pamiętajmy mieć ze sobą wszystkie oryginały dokumentów oraz wcześniej zrobione kopie.  We wszystkich zaproszeniach oraz w Cover Letter muszą być te same informacje, dane itp. Ważność wizy zaczyna się od daty jaką zrobiliśmy na wstępnym bilecie oraz ubezpieczeniu.

Ok mam nadzieje, że informacje w tym wpisie okażą się przydatne dla niektórych osób. W razie jakichkolwiek pytań możecie śmiało pisać na maila lub w komentarzach. Tylko pamiętajcie, że powyższy wpis dotyczy mojego przypadku, może być że inne osoby będą musiały przygotować inne dokumenty. Wszystko zależy o jaką wizę się staramy, czy filip sam płaci za to czy ma „sponsora” itp. Życzę wszystkim starającym się o wizę do PL powodzenia.

Pozdro

Grochu

2 comments

 1. Arctos

  “(…)ponieważ nie ma tutaj Polskiej Ambasady.” – co za bzdura. Sąˆ 2 Polskie Ambasady: Manila i Cebu. 🙂

  • Grochu
   Author

   Bzdura??? Mój drogi Arctosie jeżeli dla ciebie Konsul i Ambasada jest to samo to gratuluje. Niestety te dwie opcje różnią się od siebie.
   W Cebu i w Manili masz Konsula !!!
   Ambasada Polska która ma pod sobą Filipiny jest w Kuala Lumpur.
   Przed napisaniem czegoś sprawdź najpierw dokładne info.
   pozdro