“Wystawa w Pradze: „Marikaban” – Grzegorz Drozd”

Witam Wszystkich !

W imieniu BDC chciałbym Wszystkich zaprosić na wystawę Grzegorza Drozda która odbędzie się w Czeskiej Pradze, start 14.09.2012. Tytuł wystawy „Marikaban”.
ZOR vs BDC

No i stało się! Jakiś czas temu wspominałem o ekipie artystów Grzegorzu i Alicji którzy przybyli na Bantayan nakręcić film o mnie i o misji BDC. Ekipa związana jest z projektem ZOR(Zmiana Organizacji Ruchu LINK). Wspomniałem również, że wkrótce walną wystawę. Dotrzymali słowa i 14.09.2012 w Pradze startuje wystawa autorstwa Grzegorza Drozda na którą serdecznie zapraszam. Jeszcze tylko o tytule wystawy „Marikaban” – jest to nazwa wioski w której mieszkam.

Kilka słów od Autora

Konstrukcja wystawy jest prosta. Podczas pobytu w Marikabanie poznałem klimat, ludzi i szamanów. Wykonałem tam obiekty/rzeźby z materiałów naturalnych, które posiadają magiczną moc. Oczywiście wynika to z inspiracji magią, jak i wierzeniami Marikabanu. Wszystkie te elementy sprowadziłem do rejonu w którym rozgrywa sie sztuka jak i środowiska w którym porusza się współczesny artysta. Pojawia się więc rzeźba chroniąca przed złym krytykiem, rzeźba na potencję twórczą, rzeźba na sukces artystyczny, na miłość i potencję, na dobre dzieło, na podążanie we właściwym kierunku, na dobre relacje z galeriami, przeciw depresji i wiele innych. Wszystkie obiekty wykonane są z naturalnych materiałów.
W kulturze zachodu rzeźba pozbawiona jest mocy sprawczej. Działa wizualnie i estetycznie. Nie posiada magii i nie wynika z wiary. Adresatem jej nie jest istota posiadająca moc lecz drugi człowiek lub społeczeństwo. Często jest to rynek sztuki sprowadzający je do rangi towaru.
W mojej wystawie staram sie nadać przedmiotom moc magiczną opartą na zasadzie wiary w jej siłę. Dla sceptyków lub totalnych wyznawców szkiełka i oka będą to tylko przedmioty posiadające jakieś kształty. Ci którzy zawierzą ich mocy będą jednak pod ich wpływem.
Podobnie jak podczas wizyty u szamana. Jak wątpisz lub kpisz magia nie działa.
Jest to podstawowa zasada na której oparta jest wystawa.
Na wystawie będzie również film z szamanem w wersji galeryjnej, w filmie będzie także widać Marikaban i Filipiny.

Grzegorz Drozd

PS: Oczywiście wkrótce wrzucę na bloga materiał z całej wystawy.

Pozdro
Grochu